top of page

2023 Senior Awards

Updated: Jun 14, 2023


Adams AC Pop Warner Scholastic Recognition Award for Cheer

Nicole Neumann


Adams AC Pop Warner Scholastic Recognition Award for Football

Frank Garbolino


Adams Ladies Social Club Award

Sydney Ward


Alchemist Theatre Company Award

Kaylin Farmer

Ava Fernandez

Purva Mohanty


All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten: Nancy Allegro Memorial Scholarship sponsored by Judd PTO

Kyle Ongwenyi

Liam Rosen


Anthony Grieco Memorial Scholarship

Frank Garbolino


Anthony Schiavone Memorial Award sponsored by North Brunswick Township Middle School

Deandra Merricks


Anthony Schiavone Memorial Scholarship in Music

Aruhi Vakkalagadda


Art Pop Award

Mariam Yousif


Aubrey Pappas Memorial Scholarship

Diana Drobot

Caleb Ford

Gerard Monteiro

Olivia Stovall

Cassandra Updegraff


Bruce and Ann Marie Chandlee Scholarship

Skai Maynor


Carol A. Marks Memorial Scholarship for Excellence in Computer Technology

Kavya Jain


Carol M. Kramer Award

Omar Elhomossy


Chartwells Educational Dining Services Scholarship

Tiana Cipot

Kimberly Firrello

Caleb Ford

Matthew Levitt

Jalynn Lewter


Christopher Pellicane Memorial Scholarship

Aruhi Vakkalagadda


Commended Students in the 2023 National Merit Scholarship Program

Aryan Anand

Gabriel Dimalanta

Reina Fukahori

Gerard Monteiro

Dylan Patel

Vedika Sengar

Prabhav Sharma

Aruhi Vakkalagadda


Cortelyou-Sincak Scholarship

Darius Little


Cyndi Baumgartner Domestic Violence Awareness Scholarship Program

Kyleigh Hatez


Daedalus, NBTHS Yearbook

Colin Davis

Kimberly Firrello

Kayla Keefe


DECA/Raider Roost School Store Award

Roshni Raghuraman


Deer Brook Village Community Scholarship

Noelle Krajnyak


Distinct Engineering Solutions, Inc. Award for Engineering Studies

Frank Garbolino

Jessica Rajasekar

Lisbelle Rosario

Sheev Shah


Donald Szabadics Memorial Scholarship given by the Learning Center

Anthony Garcia

Jacob Ward


Dr. Peter J Bowman Scholarship

Andre Pearson


Dune Foundation Scholarship

Antorey Harris

Kyle Ongwenyi


E. Brian Snediker Memorial in Memory of Edwin J. Snediker Jr. for Basketball

Frank Garbolino

Richard Hill


English Department Award for Excellence

Colin Davis


Eunice DeClark Davidson Memorial Student Government Scholarship for Dedicated Service to NBTHS and SGO

Christian Mehalick


Eva Ciminelli English Language Learner Award

Omar Almonte

Rodriguez Rahma Zaghol


Film Production Club Award

Karla Castillo Javier

Celeste McKenzie


Fran Kleyn Mathematics Memorial Award

Allan Heredia Suarez


Frank Hahenfeld Memorial Award presented by the New Brunswick Kikwanis Club

Collin Rizk


French Honor Society Award for Excellence in French

Alex Partazana


Future Business Leaders of America Award for Outstanding Contributions to FBLA

Karla Castillo Javier


German Honor Society Award for Excellence in German

Kaela Cayabyab

Nicole Neumann


Gloria Zastko Realtors Scholarship Award for Excellence in Business

Justin Batts


Henry J. Frundt Award for Excellence in Social Studies

Anne Marie Quagliata


Indo American Cultural Foundation of New Jersey Award

Kunal Shah


Indo American Cultural Foundation of New Jersey Award in Memory of Murthy Yeramilli

Ava Leung


Indo American Cultural Foundation of New Jersey Award in Memory of Sunil Shah

Jiaqi Huang


Intellection STEAM Merit Award

Rajeev Achar

Miranda Bysznski

Sreenidhi Ravishankar

Sheev Shah


Italian American Social Club Scholarship for Excellence in the Study of Italian

Francis Moriba

Srikar Patri


Italian Cultural Society Award

Shannon Duffy

Kyleigh Hatez


Jamaica Organization of New Jersey Scholarship

Jushawna Morris

Tianna Senior


Joan Marie Genovese Scholarship Award

Herbert Addo


John Cox Memorial Scholarship

Gerard Monteiro


Joseph M. Whalen Jr. Memorial Scholarship

Rhea Palliath


Joseph R. Fritsche Scholarship

David Fritsche


Key Club Award for Dedicated Service to Key Club

Aryan Anand

Dylan Patel

Alexandra Petrakis


Latin American Club Senior Award

Lisbelle Rosario


Love of Science Award

Aruhi Vakkalagadda


Lt. John Nastus Award

Daksha Nair


Luz Justiniany Memorial Award for Excellence in English

Enma Andino Moran


Manuel Machado Chapter of the Hispanic Honor Society Excellence in Spanish Award

Grace Castellanos

Maria Colonia Carvajal


Marguerite Andrews Memorial Scholarship sponsored by Livingston Park

Darius Little


Mary Kortbawi Roy Scholarship for Education sponsored by Livingston Park

Alevia R-Plyam


Mathematics Department AP Computer Science Award

Ayaan Aziz


Mathematics Department AP Statistics Award

Eric Binbinon


Maurey F. Barkley Memorial Scholarship

Tamaaj Carter


Mayor Paul J. Matacera Scholarship

Frank Garbolino


Michael J. Torchia Rock-A-Thon Award

Nathan DeAndrea

Kaylin Farmer

David Fritsche

Refael Rockman

Liam Rosen

Sydney Ward


Middlesex County Association of School Business Officials Wayne Holiday Scholarship for Excellence in Education

Matthew Levitt


Milton and Bernice Perlman Memorial Award for Community Service

Melanie Miranda


Model UN Club Scholarship

Melanie Miranda

Sneha Burle

Alex Partazana

Liam Rosen


National Art Honor Society Award

Kaela Cayabyab


National Honor Society Award for Distinguished Leadership

Aryan Anand


National Honor Society Award for Distinguished Service

Christian Mehalick


National Merit Finalist 2023

Gerard Monteiro


National Merit Vanderbilt University Scholarship

Gerard Monteiro


NBTHS Band Parents Association Instrumental Award

Arianis Becerra

Gabriel Dimalanta

Caleb Ford

Juliana Gallardo

Olivia Girello

Samantha Golden

Jamylla Jimenez

Jesse Kankanala

Lauren Koprowski

Celeste McKenzie

Deandra Merricks

Josue Mungula Reyes

Kyle Ongwenyi

Alex Partazana

Roshni Raghuraman

Vedika Shah


NBTHS Class of 1990 Award

Nicole Neumann


NBTHS Girls Basketball Court Club Award for Outstanding Academic Performance

Niyell McCargo

Melanie Miranda


NBTHS Girls Soccer Senior Scholarship Award

Rhea Palliath

Aruhi Vakkatagadda


NBTHS Guidance Caring Award

Diana Drobot


NBTHS Lacrosse Parents Association Good Sport Award and Scholarship

Nicole Neumann

Kayla Zimmerman


NBTHS Salutatorian Award for Outstanding Academic Leadership

Alex Partazana


NBTHS Soccer Parents Association Scholar Athlete Award

Anish Aluri

Nicholas Negron

Kyle Ongwenyi

Aashray Shetty


NBTHS Spirit Award

Kyleigh Hatez

Andre Pearson


NBTHS Valedictorian Award for Outstanding Academic Leadership

Aryan Anand


NBTHS/PTSO Scholarship

Naomi Fahbundeh

Celeste McKenzie

Melanie Miranda

Jacob Ward


New Brunswick Kiwanis Club Award

Celeste McKenzie

Gerard Monteiro


Nick Carvounis Memorial Scholarship for the Arts

Jalynn Lewter

Celeste McKenzie


North Brunswick Baseball and Softball Association Scholarship

Edward Accettura


North Brunswick Baseball and Softball Association Scholarship in Memory of Christopher Zerby

Frank Garbolino


North Brunswick Baseball and Softball Association Scholarship in Memory of Daniel Anderl

Justin Batts


North Brunswick Baseball and Softball Association Scholarship in Memory of Mikey Richert

Salvatore Berardo


North Brunswick Baseball and Softball Association Scholarship in Memory of Ryan Youngman

Zachary Konstantinovsky


North Brunswick Board of Education Student Representative Award

Matthew Levitt

Gerard Monteiro


North Brunswick First Aid Rescue Squad in Memory of Russ Calabro Sr. Memorial Scholarship

Yalikza Jimenez

Vedika Sengar


North Brunswick PBA 160 Senior Award

Jennifer Esteban Hernandez


North Brunswick Soccer Club's E. Brian Snediker Memorial Scholarship

Alexandra Bredt

Matthew Levitt

Gabriella Seiden

Aruhi Vakkalagadda


North Brunswick Township Administrators Education Association Dr. Peter J Bowman Award for Excellence

Rohim Chhetri

Lizbeth Ortiz


North Brunswick Township Education Association Mark Balaban Scholarship

Gael Gonzalez-DeLaLuz


North Brunswick Township Middle School PTSO Award

Milani Insuasti

Emily Shtrahman


North Brunswick Woman's Club Scholarship

Gabriella Lopez

Gabriela Seiden


Our Lady of Peace Spirit of the Columbiettes Award

David Fritsche

Emily Gresh


Painted Words Creativity and Design Award

Kaela Cayabyab


Painted Words Leadership Award

Christy Lim


Patricia Sierotowicz Memorial Award

Cindy Mendoza


Paul Bongiovi Scholarship

Liam Rosen

Aruhi Vakkatagadda


Principal's Service Award

Annabelle Ahinampong

Andrew Koprowski

Melanie Lopez

Collin Rizk


Raider Swimmer Award for All Around Excellence

Anjali Gupta


Raider Swimmer Award for Leadership

David Fritsche


Ralph Probasco Prevention using Student Help Award for Excellent Service to Drug Education

Kyleigh Hatez

Jaiden Oglesby

Siri Yenamandra


Raymond Reehill Memorial Award for Excellence in Mathematics

Sheev Shah


Rina B. Pakenham Scholarship to a Student Best Reflecting the Ideals, Values and Spoirit of NBTHS

Christian Mehalick


Rob Stoffel Memorial Scholarship

Gabriel Dimalanta

Brianna Ochoa


Ryan T. Folger Memorial Scholarship for Soccer

Kyle Ongwenyi


Sal Liguori Outstanding Leadership and Service Memorial Scholarship

Nathaniel Rosa


Science Superstar Award

Rhea Palliath


Student Government Organization Recognition Award

Kyleigh Hatez

Matthew Levitt

Rohini Malagi

Gerard Monteiro

Nicole Neumann


Valerie Grollman Award for Excellence in the Fine Arts given by David Alexander and Family

Antorey Harris


"VonB" Leadership Award for Excellence in Basketball

Tiana Cipot


"VonB" Leadership Award for Excellence in Softball

Alexandra Bredt

564 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page